Novostavbu spozná na prvý pohľad každý. Fasáda novostavby sa pýši dokonalým vzhľadom, má sýte farby a nemá na sebe žiadne nečistoty. Bohužiaľ s postupom času farby blednú, nečistôt pribúda a fasáda nadobúda starošedý vzhľad.

A práve fasáda je vizitkou každej budovy. Či už ide o súkromnú osobu, firmu, inštitúciu alebo výrobnú budovu, fasáda vždy klientovi napovedá, aký typ majiteľa ste. Preto by mali všetci majitelia domov alebo budov venovať pravidelnému čisteniu fasády dostatočnú pozornosť.

 

Čím môže byť fasáda znečistená?fasáda pred a po čistení

Fasády môžu byť znečistené z dôvodu viacerých externých vplyvov. Najčastejšími dôvodmi sú:

 • Usadený prach, dym, priemyselný smog a blato
 • Vyblednuté farby pôsobením ÚV žiarenia, vplyvom dažďa alebo vetra
 • Znečistenie vandalmi – grafity alebo maľby
 • Plesne, machy alebo lišajníky
 • Soľné kvety alebo výkvety

Prečo vyčistiť fasádu?

znecistenie fasady plesnou 600x382

Hlavným dôvodom je samozrejme estetický vzhľad budovy, pretože zašednutá a špinavá fasáda nie je práve reprezentatívna. Obzvlášť zateplené fasády mávajú v technickej špecifikácii inštrukcie na ich čistenie raz za 3 až 5 rokov. Zateplenie totiž znižuje cirkuláciu vzduchu a vo vlhkom prostredí s nedostatkom slnka nestíhajú steny poriadne preschnúť. Výsledkom je, že najčastejšie severná strana domu býva veľmi často zarastená machmi alebo plesňami.

znecistenie fasady solnymi kvetmi 600x382Pokiaľ fasádu nečistíme, vzniknuté kolónie mikroorganizmov nenávratne znehodnotia celú fasádu. Mikroorganizmy – riasy, čierne plesne a ich spóry, sú škodlivé pre zdravie človeka. Šíria sa vzduchom okolo celého domu, prenikajú aj dovnútra a vytvárajú nevhodné podmienky obzvlášť pre malé deti a starších ľudí. Čistá fasáda a pravidelné čistenie má však aj iné výhody:

 • Čistá fasáda dodáva domu na hodnote a pomáha pri predaji
 • Pri odstránení lišajníkov, machov a plesní sa zlepšuje vnútorná mikroklíma objektu
 • Pravidelne čistená fasáda má dlhšiu životnosť ako nečistená
 • Čistenie fasády je nutné vždy pred plánovanou rekonštrukciou objektu
Pred vyčistením...
Po vyčistení našou firmou...
Pred vyčistením...
Po vyčistení našou firmou...
 

Možnosti čistenia fasády

baner cistenie fasad bytove domy

Čistenie fasády nie je nič zložité, ak použijete na nečistoty správnu techniku. V dnešnej dobe sú už k dispozícií špeciálne technológie pre čistenie fasád a iných stavebných povrchov, ktoré sú ale pre bežného používateľa príliš drahé na to, aby sa mu to oplatilo kúpiť a použiť iba raz za čas. Preto sa celkom určite oplatí kontaktovať pre vyčistenie fasády špecializovanú firmu, ktorá dokáže odstrániť starú zašlú špinu a dokáže si poradiť aj s grafitmi, resp.grafitty prevenciou.

 • Aké sú teda možnosti čistenia fasády:
 • Čistenie fasády vysokotlakou vodou
 • Čistenie fasády vodou a rotačnou kefou
 • Čistenie fasády pieskovaním
 • Čistenie fasády suchým ľadom

Čistenie fasády vysokotlakou vodou

baner cistenie fasady domy 3

Táto metóda je veľmi účinná pri fasádach znečistených prachom, pavučinami, blatom alebo inými mechanickými nečistotami. Na čistenie je potrebné použiť vysokotlakový čistiaci stroj a čistú vodu. Vysokotlakové zariadenie sa jednoducho pripojí na hadicu s vodou, zapojí do elektrickej zásuvky a môžete začať čistiť. Vysokotlakový vodný lúč môže byť ale pri neodbornom používaní nebezpečný.

Nikdy sa s ním nesmie mieriť na osoby, zvieratá, elektrické vedenie, elektrické prístroje pod napätím ani na wapku samotnú. Tryskou čistíme fasádu vo vzdialenosti min. 15 cm od fasády a viac, pretože pri menšej vzdialenosti majú trysky príliš vysoký tlak a môžu fasádu mechanicky poškodiť.

Čistenie fasády od biologického znečistenia (riasy, plesne,lišajníky…) je proces, ktorý si už vyžaduje použitie biocídnych, resp.fungicídnych produktov, ktoré musia byť vybavené potrebnými technickými listami a kartami bezpečnostných údajov. V prípade aplikácie na fasádu je tiež dôležité nie len samotné vyčistenie, ale aj konečný vizuálny efekt, t.j. aby bol po vyčistení povrch fasády zjednotený. Fľakatú fasádu by ste asi nechceli…

Na aplikáciu prípravkov sa tiež odporúča využitie profesionálneho dávkovacieho vysokotlakového bezvzduchového stroja Airless, čím zabezpečíme rovnomerné pokrytie povrchu prípravkom.

 

Pred vyčistením...
Po vyčistení našou firmou...
Pred vyčistením...
Po vyčistení našou firmou...

 

 

 
BEMSTAV, s.r.o.
Fakturačná adresa a sídlo :
Royova 782/11
02001 Púchov
Slovensko
BANKOVÉ SPOJENIE
FIO banka, a.s.
IBAN : SK07 8330 0000 0025 0215 2409
BIC : FIOZSKBAXXX
IČO :   54450420
DIČ :   2121664094
IČ DPH :   SK2121664094
OR SK :   Oddiel: Sro, vložka číslo: 43234/R
TEL : +421 948 644 833
TEL : +421 948 502 514
E-MAIL : info@bemstav.sk

© BEMSTAV, s.r.o.
Kontakt: info@bemstav.sk | Tel: +421 911 940 064

created by: Marek Sarvas